•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 100
   کد: 131167
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۴/۲۷

   چهارصد و هشتمین شماره آشنایی با مدیریت شهری (تجارب جهانی) با موضوع: تجارب جهانی در مورد مدیریت منابع آبی

   مقدمه
   با وجود اینکه نزدیک به 70 درصد از سطح زمین را آب فرا گرفته است ولی «کمبود آب» در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای واقع در کمربند خشک زمین مثل ایران، به یک بحران جدی و وخیم تبدیل شده است. پیش‌بینیها حاکی از آن است که تا سال 2050 میلادی، بیش از نیمی از کشورها در سراسر دنیا در تامین آب آشامیدنی مورد نیاز خود با بحران روبرو خواهند شد. این وضعیت بیانگر آن است که بحرانی جدی با نام «بحران آب» در حال گسترش است. با توجه به اینکه آب یکی از زیرساخت های اصلی توسعه‌ی پایدار در بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی محسوب می شود، تنش و بحران های آبی در کشور می‌تواند تأثیر مخربی بر برنامه‌ریزی‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی داشته باشد. لذا لازم است مسوولان و مدیران شهری برنامه‌هایی را تدوین کنند که میزان مصرف آب جامعه را به سمت متعادل هدایت کند.
   چهارصد و هشتمین شماره آشنایی با مدیریت شهری (تجارب جهانی) با موضوع: تجارب جهانی در مورد مدیریت منابع آبی

   با وجود اینکه نزدیک به 70 درصد از سطح زمین را آب فرا گرفته است ولی «کمبود آب» در بسیاری از کشورهای جهان از جمله کشورهای واقع در کمربند خشک زمین مثل ایران، به یک بحران جدی و وخیم تبدیل شده است. پیش‌بینی‌ها حاکی از آن است که تا سال 2050 میلادی، بیش از نیمی از کشورها در سراسر دنیا در تامین آب آشامیدنی مورد نیاز خود با بحران روبرو خواهند شد. این وضعیت بیانگر آن است که بحرانی جدی با نام «بحران آب» در حال گسترش است. با توجه به اینکه آب یکی از زیرساخت های اصلی توسعه‌ی پایدار در بخش های مختلف اقتصادی و اجتماعی محسوب می شود، تنش و بحران های آبی در کشور می‌تواند تأثیر مخربی بر برنامه‌ریزی‌های اقتصادی، اجتماعی و سیاسی داشته باشد. لذا لازم است مسوولان و مدیران شهری برنامه‌هایی را تدوین کنند که میزان مصرف آب جامعه را به سمت متعادل هدایت کند.

     

          مدیریت منابع آبی در کالیفرنیا

    

   در کالیفرنیا که یکی از سرسبزترین و زیباترین ایالت‌های امریکاست، دانشمندان از ۵ سال پیش خطر خشکسالی را پیش بینی کرده‌اند. همه نهادها احساس خطر کردند؛ کارواش ها و استخرها موظف شدند که از دستگاه‌های تصفیه آب استفاده کنند تا همان آب مصرفی را مجددا مورد استفاده قرار دهند. شهرداری، استاندارد شیرهای دستشویی‌ها و حمام‌ها را عوض کرد و همه ساختمان‌ها موظف شدند از شیرآلاتی استفاده کنند که حجم کمتری از آب را از خود بیرون می‌دهند. محاسبه هزینه آب آپارتمان‌ها بر اساس تعداد نفر شد و خانه‌هایی که اتومبیل یا چمن زیاد آب می دهند جریمه های سنگین می شدند.
   همه دانشگاه‌ها و ادارات دولتی موظف شدند تا سه سال آینده از چشم‌های الکترونیک برای شیر دستشویی‌های خود استفاده کنند و حتی استانداردهای حجم سیفون توالت‌ها هم تغییر کرد. شرکت‌های تحقیقاتی روی شیوه جدید آبیاری کشاورزی کار کردند و میزان آب مصرفی کشاورزی ۴۱ درصد کمتر شد. خلاصه همه تلاش‌ها در جهت صرفه جویی آب انجام شده است. امروز گفته می شود خطر کم آبی در کالیفرنیا نسبت به دیگر ایالت‌ها ۷ سال عقب‌تر می‌افتد.
   اما اصل ماجرا، شاهکار کالیفرنیایی‌ها روی پدیده‌ای بود  تحت عنوان "آبی که به چشم نمی آید[1]".  شما حجم زیادی برگه در پرینترتان دارید یا چرک‌نویس‌های روزانه. آیا می‌دانید برای تولید هر برگه A4 تا رسیدن به شما،۱ لیتر آب مصرف می‌شود؟ آیا می‌دانید برای تولید هر کفش چرم زنانه یا مردانه‌تان ۸۱۱ لیتر آب مصرف شده است؟ آیا می‌دانید برای تولید یک عدد نان سنگگ که هر روز خانواده می‌خورند ۲۰۱ لیتر آب صرف شده است؟ و آیا می دانید هر شلوار لی که هر یک از ما می‌پوشیم برای تولیدش ۱۰۰۰ هزار لیتر آب صرف شده است؟ این‌ها آب پنهان در زندگی ما هستند. مصرف آب پنهان ما انسان‌ها، ۹۱ درصد مصرف آبی است که هر روز مصرف می‌کنیم و بخش زیادی از آن مربوط به محصولات خوراکی و پوشش و لوازم زندگی می‌شوند.
   وقتی یک کشور می‌گوید با خطر خشکسالی روبروست، معنی آن این است که تأثیرش را بر همه این خوراکی‌ها، لباس‌ها و حتی مانیتور، کتاب و یک لیوان شیر روی میز شما می‌گذارد و اگر تمام شود، این محصولات هم کم کم دیگر تولید نمی‌شوند. این یک بحران است؛ به آن توجه کنید. دفعه بعد که یک کیلو سیب زمینی خریدید، حواس‌تان باشد در مصرفش دقت کنید. برای تولید آن یک کیلو سیب زمینی، ۱۱۱ لیتر آب از آب ایران کم شده است و آن ۱۱۱ لیتر به سختی جایگزین می‌شود.
    

    

   مزارع کانتینری که ۹۷ درصد در مصرف آب صرفه‌جویی می‌کنند

      

   جوامعی که تا بحال مجبور بودند غذای موردنیازشان را از جاهای دور وارد کنند حالا می‌توانند با کانتینرهای محلی محصولات بومی تازه‌ی خود را تولید و مصرف کنند آن‌هم در جایی مثل پارکینگ یا انبارشان. این کانتینرهای ۴۰ فوتی درواقع مزارع هیدروپونیکی هستند که قادرند با مصرف روزانه تنها ۱۸ تا ۷۵ لیتر آب انواع محصولات غذایی مانند کاهو، توت‌فرنگی و کلم تولید کنند. سرعت تولید محصولات غذایی در این مزارع کانتینری دو برابر مزارع عادی است و ۹۷ درصد هم آب کمتری نسبت به کشاورزی سنتی مصرف می‌کنند ضمن اینکه هیچ نیازی به علف‌کش‌ها یا آفت‌کش‌ها ندارند. حجم محصول تولیدی آن‌ها هم با محصولی که از ۲ هکتار زمین برداشت می‌شود برابری می‌کند. نور موردنیاز گیاهان از طریق چراغ‌های LED  تأمین و تنظیم می‌شود و همه‌ی شرایط رشد گیاه از جمله آب، مواد مغذی و شرایط جوی مانند رطوبت و دما هم از طریق حس‌گرها و سیستم خودکار تنظیم و اعمال می‌شود. فرآیند نصب تا برداشت اولین محصول تنها ۴ هفته طول می‌کشد. طبق اظهارنظر مدیران شرکت ابداع‌کننده‌ی این کانتینرها تقاضا برای این محصول از سرتاسر آمریکا به‌خصوص مناطق صحرایی و خشک به منظور کشاورزی شهری روز به ‌روز افزایش می‌یابد و حتی صحبت‌هایی برای استفاده از آن در پروژه‌های فضایی برای تأمین غذای فضانوردان انجام‌شده است.

    

    
    
   کارواش بدون آب (تجربه مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد)

    

   حجم زیادی از میزان بالای مصرف و هدر رفت آب شرب در کارواش‌های آبی سطح شهرها صورت می‌گیرد. در روش های صنعتی موجود در کارواش‌های کنونی در سراسر دنیا، برای شستن هر خودرو حدود 200 لیتر آب مصرف می‌شود و  این میزان آب در شستشوی خودرو در منزل، اتلاف بیشتری به دنبال دارد.یکی از طرح هایی که امروزه در سطح جهان به عنوان راه حلی برای جلوگیری از مصرف بی‌رویه آب در این حوزه مطرح است، کارواش بدون آب می‌باشد.  
   توجه و اهتمام به موضوع منابع آبی از جمله مهم‌ترین رویکردهای شورای اسلامی شهر مشهد در دوره چهارم شورا بود که در این مسیر گام‌های ارزنده‌ای نیز برداشته شد. در همین راستا "لزوم استفاده از کارواش‌های بدون آب" در جلسات کارگروه تخصصی مدیریت بحران منابع آبِ مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد در دستور کار قرار گرفت. در این جلسات که با حضور اعضای کارگروه، نمایندگان نهادها و سازمان‌های متولی در مدیریت آب و مدیر نخستین کارواش بدون آب در مشهد برگزار شد، موضوع بررسی میزان آب مصرفی کارواش‌های شهر مشهد مطرح و اهمیت و ضرورت استفاده از کارواش های بدون آب مورد تأیید قرار گرفت. سپس توضیحات لازم در مورد کارواش بدون آب ارائه گردید که معاون درآمد و امور مشترکین شرکت آبفا به عنوان اولین نفر اشتراک یکساله کارواش را دریافت کرد و مقرر گردید اطلاع‌رسانی در این خصوص به کلیه پرسنل و اساتید دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان دانشگاه سبز از طریق کارتابل اداری آن دانشگاه صورت گیرد. پس از بحث و تبادل نظر اعضای کارگروه در خصوص کارواش بدون آب، مقرر گردید کارواش بدون آب به عنوان طرح پایلوت در پارکینگ ساختمان شورای اسلامی شهر مشهد اجرایی گردد.
    
   افتتاح کارواش بدون آب یکی از اقدامات ثمربخشی بود که با توجه به حجم بالای مصرف آب و جلوگیری از این بحران به مرحله عملیاتی رسید. این کارواش با حمایت کمیته امداد امام خمینی و شورای اجتماعی محلات و به همت مجموعه خیریه امام سجاد(ع) با به‌کارگیری تعدادی از افراد توان‌یاب در ساختمان شورای اسلامی شهر مشهد با حضور رئیس کمیسیون خدمات و محیط زیست شهری و رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر به بهره‌برداری رسید.
    
    

    

    
   کارواش بدون آب چیست؟

    

   احتمالا در مورد شستشوی خودرو بدون آب، یا اسپری شستشوی ماشین و یا کارواش خشک شنیده‌اید، اما شاید ندانید دقیقاٌ چیست! کارواش بدون آب نوعی کارواش سازگار با محیط زیست و کارآمد است که به آب کم یا اصلا به آب نیازی ندارد و نتایج مشابهی با شستشوی آب به دست می‌دهد.
   نحوه کار بسیار ساده است: بدین صورت که ابتدا اسپری حاوی مواد پلیمری خاص با درجه اعلا روی سطح خودرو افشانه می‌شود. ذرات گرد و خاک پس از تماس با این محلول در مایع محصور شده و به حالت تعلیق در می‌آیند و یک لایه محافظتی روی رنگ را می‌پوشاند. سپس با یک دستمال میکروفایبر به آرامی می‌توان گرد و خاک را از سطوح خودرو پاک  نمود. این فرایند سطحی تمیز و براق را برجای می گذارد و تا یک هفته مانع از جذب گرد و خاک و آلودگی می‌شود.
    
   مهم‌ترین ویژگی این نوع کارواش، صرفه‌جویی در مصرف آب شرب و جلوگیری از هدر رفت دهها لیتر آب، ایجاد اشتغال و کمک به چرخه اقتصادی، کاهش تردد وسایل نقلیه و ترافیک سطح شهر بدلیل شستشوی وسایل نقلیه در محل، صرفه‌جویی در وقت، براقیت بهتر و ماندگاری شستشوی طولانی‌تر خودرو و عدم جذب گرد و غبار به دلیل ایجاد لایه‌ای از مواد بر روی بدنه، عدم برجای گذاری آلودگی در محل، ایجاد خاصیت آب گریزی و آنتی‌استاتیک که از جذب آلودگی و گرد و غبار جلوگیری می‌کند، عدم نیاز به فضای اختصاصی برای کارواش، قیمت مناسب و تضمین کیفیت انجام کار و مواد اولیه مورد استفاده و افزایش طول عمر رنگ خودرو و جلوگیری از مات شدن آن بر اثر تابش نور خورشیداست. مدت زمان صرف شده برای نظافت هر خودرو بطور متوسط 20 دقیقه است و در هر بار نظافت 150 لیتر در مصرف آب صرفه‌جویی می‌شود. لازم به ذکر است هزینه اشتراک این کارواش با دوبار شستشو در ماه 16 هزار تومان می باشد.
    
    کارواش بدون آب مهم‌ترین اقدام برای مبارزه با بحران کمبود آب محسوب می‌شود. البته لازمه اینکار، برنامه‌ریزی برای فرهنگ سازی در استفاده از این نوع کارواش‌ها می‌باشد. مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد در همین راستا از کلیه دستگاه‌های مختلف برای استقرار این کارواش در نهادهای متبوعه خود دعوت می‌نماید در جهت فرهنگ سازی برای استفاده از این روش مناسب برای شستشوی خودروهای شهروندان اهتمام لازم را بکار گیرند.
    
     
   منابع:

    

    
    
    
   مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد
     
   تیر ماه 1396

    

    


   [1]Embodied water


   تعداد بازدید: 100
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
  شورای اسلامی شهر مشهد مقدس
  دانشنامه شهر مشهد
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  معاونت حمل و نقل و ترافیک
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,204,256
  تعداد بازدید امروز : 225
  تعداد بازدید دیروز : 291
  آخرین به روزرسانی : 11:26  1396/12/24
 • ارتباط با مدیریت
 • تلفن :31291084
  فکس :31291180
  آدرس :مشهد- میدان شهدا-ساختمان تالار شهر مشهد-طبقه دوم- مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد می باشد.