•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 180
   کد: 133405
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۵/۲۲

   با پررنگ کردن نقش تشکل‌های مردمی؛ کار مردم به خود آنان واگذار شود

   به گزارش روابط‌عمومی مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد، به مناسبت روز 22 مرداد ماه روز تشکل‌ها و مشارکت‌های اجتماعی، نخستین نشست هم‌اندیشی تشکل‌های مردم نهاد با حضور نمایندگان انجمن‌ طراوت بهار، انجمن پارسه دوستداران میراث فرهنگی، مشاورین آبانگاه، گردشگری پارس، زیست محیطی خراسان رضوی در زمینه محیط‌زیست، ناجیان آب خراسان، گردشگری چهارباغ، شبکه سمن‌های زیست‌محیطی و رابط شبکه با دادستانی، مدیر موسسه بین‌المللی فرهنگ سازان کودکان پارس، مدیر انجمن راهیان سبز نسیم، مدیران شهری، اعضای شورای اسلامی شهر دوره چهارم و منتخبان پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد مقدس توسط مرکز پژوهش‌های شورای شهر برگزار شد.
   با پررنگ کردن نقش تشکل‌های مردمی؛ کار مردم به خود آنان واگذار شود

   هادی اعظمی رییس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد در افتتاحیه نشست، ضمن تاکید بر ضرورت وجود سازمان‌های مردم‌ نهاد در ارتقاء سطح سلامت اجتماعی شهروندان، واگذاری امور مردم به مردم را از دغدغه‌های شورای اسلامی شهر مشهد دانست. وی افزود دستیابی به پیشرفت نیازمند عقلانیت، خرد جمعی، انجام کارگروهی است که این موضوع اهمیت تشکل‌های مردم نهاد را در اداره بهتر شهرها نشان می‌دهد، به طوری که در شهرهای دنیا نیز شاهد دخالت شهروندان در امور شهری هستیم.

   اعظمی بیان کرد: سازمان ملل متحد نیز به موضوع تشکل‌های مردم نهاد، توجه ویژه‌ای دارد، اما در ایران با وجود تعدد تشکل‌های مردمی، بسترهای مشخصی برای آنان وجود ندارد چرا که ساختار پیچیده، ناکارآمدی، نداشتن برنامه استراتژیک و بلندمدت و عدم استفاده از سازمان‌های مردم نهاد، نقش تشکل‌ها را کم رنگ کرده است.
   وی خاطرنشان کرد: در این راستا نهادهای مسوول و شوراهای اسلامی شهرها می‌توانند در پررنگ کردن نقش تشکل‌ها ایفای نقش نموده و آنان را درگیر مسائل جامعه کنند، تا به اجرای بهتر امور در شهرها منجر شود و کار مردم به خود مردم واگذار شود. .
   رییس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به اینکه در خراسان رضوی بیش از 700 تشکل مردم نهاد فعالیت دارند، ابراز امیدواری کرد: برگزاری چنین نشست‌هایی باعث افزایش تعاملات و بهره‌گیری از فعالیت‌های آنان ‌شود.
   اعظمی افزود: ما باید به سمت و سویی حرکت کنیم تا مدیریت مستقلی با همکاری سازمان‌های مردم نهاد و مدیریت شهری در مجموعه شهرداری شکل بگیرد که مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد، این آمادگی را دارد که پیش نویس این طرح را با تشکل‌های مردم نهاد به شورا ارائه دهد تا به رشد مجموعه مدیریت شهری منجر شود.
   محمد سهیلی، عضو شورای اسلامی شهردراین نشست با بیان اینکه طبق قانون اساسی وظیفه شوراها ایجاد مشارکت مردمی است و خود همین موضوع از مهترین چالش های شوراها به حساب می‌آید، اظهارداشت: برای ارتباط اعضای شورا با جمعیت شهری نیازمند یک شبکه ارتباطی هستیم تا بتوان به وسیله آن تعاملات را افزایش داد.
   دکتر سهیلی در ادامه به تشریح اقدامات دوره‌های مختلف شوراهای شهر مشهد مقدس در زمینه ایجاد ارتباط با تشکل‌های مردم نهاد و سازمان‌های مردمی پرداخت و ضمن اشاره به ایجاد خانه تشکل‌ها در دوره اول شوراها، تصریح کرد: شورای سوم شهر مشهد مقدس نسبت به ایجاد شوراهای اجتماعی محلات اقدام نمود و خوشبختانه این رویه توسط شورای چهارم ادامه پیدا کرد.
   وی با اشاره به اینکه شوراهای اجتماعی محلات می‌توانند برای 25 درصد بودجه عمرانی مناطق تصمیم‌گیری نمایند، تصریح کرد: شوراهای اجتماعی محلات، از شخصیت های حقوقی شکل گرفته‌اند که همین امر نقطه ضعف این شوراها به حساب می‌آید.
   رئیس کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر مشهد مقدس، شورای اجتماعی محلات را مصدر بسیاری از تصمیم‌گیری‌های شهری دانست و گفت: شورای چهارم تجربه‌های جدیدی به منصه ظهور رساند و اصل‌ترین آن سرمایه‌گذاری در تشکل‌ها بوده است.
   دکتر سهیلی با بیان اینکه در اواخر دوره چهارم شورای اسلامی شهر مشهدمقدس شرکت‌های دانش‌بنیان نظام‌مند شدند و تجارب خوبی نیز در تعامل با تشکل‌ها صورت گرفت، افزود: ظرفیت سمن‌ها یک دهم ظرفیتی می‌باشد که برای مشارکت مدیریت شهری لازم است.
   امیر شهلا منتخب پنجمین دوره شورای اسلامی شهر مشهد در ابتدا ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهید محسن حججی خاطر نشان کرد: باید بپذیریم محور توسعه جوامع، انسان‌های همان جامعه هستند و حتما بایستی تلاش شود بیشترین اثرگذاری و اثر پذیری برای حضور آنها در فرایند تصمیم سازی در جامعه را شاهد باشیم. متاسفانه در دنیای امروز سمن ها و تشکل‌ها هویت اصلی خود را از دست داده‌اند به گونه‌ای که بیشتر مردم فقط به عنوان وسیله ابزاری از آنها استفاده می‌کنند و برای گرفتن عکس یادگاری و سلفی بمناسبت‌های مختلف به سراغ آنها می‌روند.
   وی افزود: مهمترین ویژگی NGO ها دوربودن از بروکراسی دولتی، منفعت‌طلبی بخش خصوصی و فاصله گرفتن از دیوان‌سالاری بخش دولتی عنوان کرد و گفت: در شورای پنجم باید تعریف مشخصی از نقش سمن‌ها در تصمیم‌گیری های خود داشته باشیم و از نگاه ابزاری به آنها پرهیز گردد.
   در ادامه غلامحسین نوعی مدیر انجمن پارسه دوستداران میراث فرهنگی به معرفی ظرفیت ها و پتانسیل های انجمن در عرصه مدیریت شهری پرداخت. طراوتی مدیر تشکل طراوت بهار، مهدی زینلی عضو انجمن مشاورین آبانگاه، محسن موسوی‌زاده نماینده شبکه سمن‌های زیست‌محیطی استان خراسان رضوی، مهدی جمشیدی مدیر عامل انجمن جمعیت ناجیان آب خراسان و خانم تقی زاده نماینده شبکه سمن‌های زیست محیطی و رابط این شبکه با دادستانی به معضلات زیست‌محیط شهر مشهد مقدس ، همچنین مساح مدیر عامل انجمن گردشگری پارس و دهقانی نماینده انجمن گردشگری چهارباغ به موانع و چالش‌های مدیریت شهری در حوزه گردشگری اشاره و به ارائه پیشنهادها در خصوص رفع این مشکلات و موانع پرداختند.در این نشست همچنین طهوریان عسکری رئیس دبیرخانه شورای اجتماعی محلات و میرزائیان مدیر دبیرخانه ستاد مشهد 2017 با معرفی ظرفیت های خود در عرصه مدیریت شهری، آمادگی خود را جهت همکاری بیشتر یا تشکلهای مردمی اعلام نمودند.
   لازم به ذکر است در پایان این نشست چند ساعته، رییس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد از رونمایی سایت شورایاوران در آینده نزدیک توسط این مرکز خبر داد.

    

   تعداد بازدید: 180
   ارزیابی
   امتیاز کسب شده در ارزیابی:
   ارزیابی این مورد:
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
  شورای اسلامی شهر مشهد مقدس
  دانشنامه شهر مشهد
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
  معاونت حمل و نقل و ترافیک
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,204,241
  تعداد بازدید امروز : 210
  تعداد بازدید دیروز : 291
  آخرین به روزرسانی : 11:26  1396/12/24
 • ارتباط با مدیریت
 • تلفن :31291084
  فکس :31291180
  آدرس :مشهد- میدان شهدا-ساختمان تالار شهر مشهد-طبقه دوم- مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد می باشد.