•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 279
   کد: 142637
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۰۹/۲۷

   استفاده از ظرفیت‌های مردمی در احیای طوس

   عباسی دانشیار گروه تاریخ و معاون پژوهشی دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد به لزوم توجه طوس به عنوان یک منطقه شهری شامل پاژ و روستاهای اطراف اشاره کرد که در آن صرفاً یک بنا مد نظر نیست.
   در نشست "طوس در بستر تاریخ" مطرح شد؛

    محمد جعفر یاحقی عضو هیأت علمی گروه ادبیات فارسی دانشگاه فردوسی با اشاره به این که زبان فارسی استحکامش را از طوس دارد افزود: اگر می‌خواهیم اقدامی در جهت احیای طوس انجام دهیم باید سازمان یونسکو را هم وارد عرصه میدان کنیم.
   محمد تقی ایمان‌پور استاد گروه تاریخ، گرایش مطالعات ایران باستان با اشاره به سابقه کهن و تاریخی منطقه طوس و ظهور اولین اجتماعات بشری در اطراف کشف رود، بر اهمیت توجه به منطقه طوس تأکید کرد.
   فاطمه جهانپور متخصص مطالعات ایران باستان با اشاره به ریشه شناسی نام طوس که برگرفته از نام یلی تهمتن در ایران باستان است به تبیین جایگاه طوس در متون اسلامی پرداخت.
   مهدی سیدی پژوهشگر حوزه طوس شناسی در ابتدای سخنان خود با تأکید بر این که ولایت طوس متشکل از شهرهای رادکان، طرقبه (طرق بز)، نوغان (مشهد قدیم) می‌باشد افزود: تمامی این نشست‌ها زمانی اثر گذار خواهد بود که جنبه عملیاتی به خود گرفته و خروجی ملموسی داشته باشد.

   تقی ابراهیمی سالاری، رئیس مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد، با بیان این که در این نشست باید به دنبال راه‌حل برای احیا و آبادانی طوس باشیم، خاطر نشان کرد سال‌هاست در مورد قصه پر غصه طوس و معضلات آن صحبت می‌شود و نقدی صورت می‌گیرد اما با وجود اینکه همه نسبت به این مشکلات و معضلات آگاهی دارند در عمل هیچ اتفاقی نمی‌افتد.
   رجبعلی لباف خانیکی باستان شناس و رییس اسبق اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان خراسان رضوی با استناد به فرمان مقام معظم رهبری مبنی بر لزوم توجه به منطقه طوس، خاطرنشان کرد: نباید در مسئله احیا و آبادنی طوس، تئوری بافی کنیم؛ طوس زمانی به جایگاه اصلی خود باز خواهد گشت که کارشناسان تمام حوزه‌های اجرایی اعم از تاریخ، معماری و شهرسازی و غیره وارد میدان عمل شوند.
   در ادامه مسعود ریاضی رییس کمیسیون ویژه توسعه و عمران طوس با تبیین اهداف اصلی شورا در خصوص تشکیل کمیسیونی مجزا در راستای ایجاد سیستم یکپارچه به منظور احیا و آبادانی طوس خواستار هماهنگی بیش‌تر میان دستگاه‌های مختلف اجرایی اثرگذار در خصوص مسئله طوس شد.
   احسان اصولی رییس کمیسیون فرهنگی، اجتماعی، زیارت، گردشگری و رسانه با اشاره به این که در احیای طوس باید از ظرفیت مردمی استفاده کرد تصریح کرد: تقویت هویت فرهنگی و اجتماعی در شهر مشهد اصلی‌ترین راه برون رفت از تضاد و سردرگمی‌های امروزی است که جوانان زیادی با آن دست و پنجه نرم می‌کنند.
   در پایان مهندس اکبریان شهردار منطقه 12 با اشاره به این که پایدار ماندن گفتمان طوس با همراهی صاحب‌نظران، سازمان‌ها و مردم امکان‌پذیر است افزود: این سه عامل به عنوان لایه‌های تصمیم ساز در گفتمان طوس مطرح هستند و اگر نادیده گرفته شوند افول طوس ادامه خواهد داشت.

   برای مشاهده گزارش تصویری اینجا کلیک کنید.

    

   تعداد بازدید: 279
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
  سامانه شورایاوران
  شورای اسلامی شهر مشهد مقدس
  دانشنامه شهر مشهد
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,299,730
  تعداد بازدید امروز : 404
  تعداد بازدید دیروز : 375
  آخرین به روزرسانی : 09:49  1397/10/29
 • ارتباط با مدیریت
 • تلفن :31291084
  فکس :31291180
  آدرس :مشهد- میدان شهدا-ساختمان تالار شهر مشهد-طبقه دوم- مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد می باشد.