•  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 283
   کد: 144026
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۶/۱۰/۱۸
   به همت مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد و کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار و کمیسیون امور اقتصادی، مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری برگزار شد

   نشست هم‌اندیشی توانمندسازی و مشارکت پایدار در نوسازی بافت‌های ناکارآمد با رویکرد تسهیل گری؛

   نشست هم‌اندیشی توانمندسازی و مشارکت پایدار در نوسازی بافت‌های ناکارآمد با رویکرد تسهیل‌گری با همت مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد، کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار وکمیسیون امور اقتصادی، مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری با حضور رئیس مرکز پژوهش‌های شورا، جمعی از شهرداران مناطق، معاونین، کارشناسان شهرداری و اعضای شورای اسلامی شهر مشهد در تاریخ 17 دی ماه 1396 در فرهنگسرای خانواده واقع در خیابان استاد یوسفی برگزار شد.
   به همت مرکز پژوهش‌های شورای اسلامی شهر مشهد و کمیسیون مناطق پیرامونی و کم‌برخوردار و کمیسیون امور اقتصادی، مشارکت‌ها و سرمایه‌گذاری برگزار شد

    در ابتدای نشست، رمضانعلی فیضی رئیس کمیسیون مناطق پیرامونی و کم برخوردار شورای اسلامی شهر مشهد ضمن خوش آمد گویی، از ضرورت ایجاد دفاتر تسهیل گری به منظور جلب مشارکت موثر مردمی در نوسازی بافت های ناکارآمد سخن گفت. وی تصریح کرد: 6/6 درصد از مساحت شهر مشهد را بافت فرسوده، 10 درصد بافت حاشیه‌ای و 3 درصد مناطق مشترک بین این دو بافت را تشکیل می‌دهد که این مسئله ضرورت توجه به توانمندسازی و مشارکت پایدار در نوسازی بافت‌های ناکارآمد را آشکار می‌سازد.
   احمد نوروزی رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه‌گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد با اشاره به وضعیت ایمنی نامطلوب بناهای کشور در مقابله با زلزله و وجود گسل‌های پر مخاطره در شهر مشهد افزود: کشور ما یک درصد از جمعیت کل جهان را در بر می‌گیرد ولی متاسفانه شش درصد از کل آمار زلزله جهان را به خود اختصاص داده است. نوروزی تأکید کرد: باید به بافت‌های فرسوده در وهله نخست به عنوان یک مسئله اجتماعی و نه صرفاً یک پروژه عمرانی نگاه شود. رئیس کمیسیون اقتصادی، سرمایه گذاری و مشارکت‌های شورای اسلامی شهر مشهد، از مدیریت ثابت، واحد و تام الاختیار به عنوان راه اصلی برون رفت از وضعیت فعلی و در راستای نوسازی بافت‌های ناکارآمد یاد کرد. وی لازمه ثبات مدیریت را "خصوصی سازی" دانست.
   سید جواد حسینی معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی ضمن تأکید بر مشارکت به عنوان شاه کلید نوسازی بافت‌های فرسوده افزود: در بازسازی بافت‌های فرسوده شهری چهار ضلع وجود دارد که هر چهار ضلع مهم هستند. بخش دولتی که بسیار نامنعطف است، بخش خصوصی که دنبال سود خود است، بخش عمومی غیردولتی که شدیدا در ساماندهی نیروهای انسانی برای مداخله ناتوان است و مردم. اما در صورت مشارکت مردم، نوسازی سرعت می گیرد و همگان از حیث اقتصادی نفع می برند.
   حسینی از پیاده سازی طرح توانمندسازی و مشارکت پایدار در نوسازی بافت‌های ناکارآمد در شهر رفسنجان به عنوان یک نمونه داخلی موفق یاد کرد که می‌تواند مورد الگوبرداری قرار گیرد. معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی با اشاره به بررسی نمونه‌های موفق خارجی در این زمینه گفت: در کشورهای خارجی موفق در اجرای طرح مشارکت پایدار در نوسازی بافت‌های ناکارآمد، عواملی نظیر حضور مؤثر بخش خصوصی، تهیه طرح عملی برای مشارکت مردم، آگاهی دقیق مالکین و ساکنین، مشخص شدن سهم دقیق مردم از ارزش‌های افزوده، تأکید بر ویژگی‌های ساختار اجتماعی فرهنگی از حیث معماری و وجود نهاد برنامه ریز و گفت و گو کننده با مردم از عوامل موفقیت در طرح مذکور به شمار می‌آیند.
   در پایان، عباس افچنگی مدیر اسبق ستاد سامان‌دهی حاشیه شهر به نقش دفاتر تسهیل گری در ارتباط بین متولیان و ساکنین اشاره و از مشارکت و آموزش (عملی و میدانی) به عنوان دو رکن مهم در نوسازی بافت‌های ناکارآمد یاد کرد. افچنگی افزود در نوسازی بافت ناکارآمد شهری باید بر روی محله تمرکز نمود. وی ابراز امیدواری کرد در صورت ایجاد دفتر تسهیل گری در هر منطقه شهری بتوانیم گام‌های مؤثری در جهت توانمندسازی بافت‌های ناکارآمد شهری برداریم. مدیر اسبق ستاد سامان‌دهی حاشیه شهر، از تهران و شیراز به عنوان نمونه‌های موفق داخلی یاد کرد.

   برای مشاهده گزارش تصویر اینجا کلیک کنید.

    

    

   تعداد بازدید: 283
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
  سامانه شورایاوران
  شورای اسلامی شهر مشهد مقدس
  دانشنامه شهر مشهد
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,299,762
  تعداد بازدید امروز : 436
  تعداد بازدید دیروز : 375
  آخرین به روزرسانی : 09:49  1397/10/29
 • ارتباط با مدیریت
 • تلفن :31291084
  فکس :31291180
  آدرس :مشهد- میدان شهدا-ساختمان تالار شهر مشهد-طبقه دوم- مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد می باشد.