• چهارشنبه،30 مهر 1399
 • ورود
   
  •  
   منبع خبر : پایگاه اطلاع‌رسانی شهرداری مشهد مقدس
   تعداد بازدید: 263
   کد: 166110
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۱۰/۰۳
   رییس مرکز پژوهش‌های شورای شهر مشهد در چهل و ششمین جلسه علنی

   ما میراث‌دار شناسنامه پردرد این شهریم / فعال بودن 12 کارگروه در مرکز پژوهش‌های شورای شهر

   مرکز پژوهش‌ها به عنوان بازوی فکری شورا مکلف به تلاش حداکثری و پاسخگو بودن به مردم است و نه تنها خود را به لحاظ سازمانی پاسخگوی اعضاء محترم شورا شهر می‌داند بلکه همواره خود را پاسخگویی به مطالبات مردم، نخبگان و سازمان‌های مردم نهاد در سر لوحه برنامه‌های مرکز است.
   ما میراث‌دار شناسنامه پردرد این شهریم / فعال بودن 12 کارگروه در مرکز پژوهش‌های شورای شهر

    مشکلات شهر انباشتی از مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی است که از گذشته‌های دور بر سر شهر و مردم آن آوار شده است و این شورا میراث دار آن است ، هم اکنون ما میراث‌دار شناسنامه پردرد این شهر هستیم.

    

   رییس مرکز پژوهش‌های شورای شهر مشهد گفت: مشکلات شهر انباشتی از مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی است که از گذشته‌های دور بر سر شهر و مردم آن آوار شده است و این شورا میراث دار آن است، هم اکنون ما میراث‌دار شناسنامه پردرد این شهر هستیم.

    

   به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد، تقی‌ ابراهیمی‌‌ سالاری، در آغاز چهل و ششمین جلسه علنی شورای پنجم شهر به ارائه گزارش عملکرد مرکز پژوهش‌ها در این دوره پرداخت.

    

   دردهای من

   جامه نیستند

   تا ز تن در آورم

   چامه و چکامه نیستند

   تا به رشته ی سخن درآورم

   نعره نیستند

   تا ز نای جان بر آورم

   دردهای من نگفتنی

   دردهای من نهفتنی است

   دردهای من

   گرچه مثل دردهای مردم زمانه نیست

   درد مردم زمانه است

   مردمی که چین پوستینشان

   مردمی که رنگ روی آستینشان

   مردمی که نامهایشان

   جلد کهنه ی شناسنامه هایشان

   درد می کند

    

   وی صحبت هایش را با بیان دغدغه های خود نسبت به شهروندان در قالب شعری از قیصر امین پور عنوان کرد و افزود: شعری که در مطلع سخن از قیصر امین پور خواندم، زبان حال من و اعضاء شورای شهر و هر کسی که مسئولیتی در حوزه مدیریتی شهر دارد، است. ما با تلاش‌هایمان و با اصلاح و تصویب طرح‌ها و لوایح، کیفیت زندگی، نشاط و شادابی سه میلیون و دویست هزار نفر از مردم این شهر را رغم می زنیم، مشکلات شهر انباشتی از مشکلات اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی و زیست محیطی است که از گذشته‌های دور بر سر شهر و مردم آن آوار شده است و این شورا میراث دار آن است، اگرچه در هر دوره به نوبه خود تلاش‌هایی شده است تا مشکلات برطرف گردد، اما هم اکنون ما میراث‌دار شناسنامه پردرد این شهر هستیم.

    

   رییس مرکز پژوهش‌های شورای شهر مشهد ادامه داد: در این برهه که جامعه فرصت را در اختیار اصلاح طلبان گذاشته است، می‌بایست تلاش خود را مضاعف کنیم، باشد که از این امتحان سرافراز برآییم.

    

   ابراهیمی سالاری اذعان داشت: مرکز پژوهش‌ها به عنوان بازوی فکری شورا مکلف به تلاش حداکثری و پاسخگو بودن به مردم است و نه تنها خود را به لحاظ سازمانی پاسخگوی اعضاء محترم شورا شهر می‌داند بلکه همواره خود را پاسخگویی به مطالبات مردم، نخبگان و سازمان‌های مردم نهاد در سر لوحه برنامه‌های مرکز است.

    

   وی بیان کرد: در این دوره مرکز با هدایت هیات امنا، شورای محترم پژوهشی و نیز همکاری شما اعضاء محترم تلاش داشته و دارد بنابر وظیفه، الگوی نوینی از تعامل بین نخبگان و پارلمان محلی را ارائه بدهد به گونه‌ای که قابلیت تعمیم برای سایر کلان شهر ها را نیز داشته باشد،مدل کار پژوهشی در این مرکز استفاده بهینه از سرمایه‌های علمی، نخبگانی و افراد باتجربه در جهت شناسایی و ارائه راه حل کاربردی در مورد مسائل اصلی شهر می‌باشد. به بیان دیگر فعالیت های پژوهشی مرکز نتیجه تلاشهای سریع، چابک و اورژانسی است که برای حل یک مشکل در مدیریت شهری انجام می‌شود و به کمیسیون‌ها ارائه می‌گردد.

    

   ابراهیمی‌سالاری اظهار داشت: اجرایی شدن این مدل صمیمیت و تعامل گسترده بین همکاران ما در مرکز پژوهش‌ها با کمیسیون‌ها را می‌طلبد که این خود نیز حاصل حمایت و توجه شورای شهر به جایگاه مرکز پژوهش‌ها می‌باشد، هر کدام از همکاران ما در مرکز پژوهش‌ها علاوه بر اینکه جزءی از جامعه تحصیلکرده و نخبگانی هستند، در عین حال پلی هستند بین مرکز پژوهش‌ها به عنوان بخشی از بدنه شورای شهر و جامعه نخبگانی شهر و کشور که سفیران مرکز پژوهشها در میان جامعه نخبگانی هستند تا به فراخور موضوعات متفاوت مطرح شده، نظرات ارزشمند صاحبان اندیشه را گردآوری کنند.

    

   وی ادامه داد: مرکز به طور مستقیم با بیش از 100 نفر از اعضاء هیئت علمی، نخبگان و افراد با تجربه، همکاری مستمر و پیوسته دارد و در عین حال با توجه به موضوعات متفاوت میزبان سایر نخبگان شهری و کشوری بر حسب موضوع می‌باشد.

    

   رییس مرکز پژوهش‌های شورای پنجم مشهد گفت: علاوه بر این که مرکز با جامعه نخبگانی به طور مستقیم تعاملات قوی دارد ولی از آنجا که مرکز در خدمت شورای شهر و شورای شهر در خدمت شهر و مردم است. لذا مرکز به دنبال ایجاد ارتباط سیستمی با مردم شهر نیز بوده است. سامانه شورایاوران در صدد است تا بنا بر شعارها و وعده‌های انتخاباتی اعضاء محترم، مبنی بر مشارکت حداکثری مردم در تعیین سرنوشت خودشان، تعامل شهروندان و شورا را حداکثر کند .

    

   ابراهیمی سالاری افزود: در همین راستا در نمایشگاه هفته پژوهش‌ که با حضور استاندار محترم، فرماندار، ریاست شورا و اعضاء محترم شورا و جمع زیادی از نخبگان همراه بود به طور رسمی از سامانه شورایاوران رونمایی کرد و حدود 2000 نفر از نخبگان شرکت کننده در نمایشگاه و نیز تعداد 1000 نفر از اعضاء شورای اجتماعی محلات را ثبت نام نمود و از این پس نیز درصدد است تا بتواند تعداد بیشتری از جامعه هدف را اعم از دانشگاهیان، نخبگان، سازمان های مردم نهاد، سازمان های دولتی و خصوصی و شهروندان عزیز را جذب سامانه بنماید و با نظام انگیزشی مناسب مشارکت مستمر آنها را افزایش بدهد که البته این مهم نیازمند توجه بیشتر شورای شهر و شهرداری نیز می‌باشد.

    

   وی عنوان کرد: مرکز پژوهش‌ها تلاش می‌کند تا بنابر رسالت پژوهشی خویش به طور بی طرفانه و صرفا با هدف بهبود اوضاع شهر، طرح ها و لوایح را مورد بررسی قرار دهد. در این راه اگر به توفیقی نائل آمده است به دلیل اعطای اختیار و فرصت پژوهش آزادانه ای است که به مرکز اعطا کرده اید.

    

   وی ادامه داد: مرکز پژوهش‌ها گوش شنوای نظرات کارشناسانه است و در قالب‌های گوناگون اعم از نشست‌ها، فضیلت شنیدن‌ها، جلسات و دیدارهای چهره به چهره و مکاتبات مجازی به دنبال جمع آوری، دسته بندی و ارائه نظرات به افراد تصمیم گیر می باشد.

    

   ابراهیمی سالاری اذعان کرد: در حال حاضر 12 کارگروه در مرکز فعال است و نشست‌های فراوانی برگذار می‌گردد که حاصل کار توانسته است تا حدود زیادی رابطه 2طرفه‌ای را بین کمیسیون‌ها و مرکز را فراهم کند که رضایت کمیسیون‌ها را طلب نماید و امید داریم این رابطه گسترش بیشتری نیز بیابد.

    

   وی گفت: سپاس و قدردانی مجدد از اعضاء محترم شورای شهر، جامعه نخبگانی و دانشگاهی بویژه روسای محترم دانشگاه‌های آزاد و فردوسی، هیات امنا، شورای پژوهشی و مردم بابت شرکت فعالانه و همکاری صمیمانه با غرفه مرکز پژوهش‌ها در نمایشگاه گرامیداشت هفته پژوهش و فناوری را دارم این امر موجب گردید تا مرکز پژوهش‌ها بعد از 13 سال و برای اولین بار از بین 350 شرکت کننده در نمایشگاه جزء 20 غرفه حائز دریافت لوح تقدیر گردد.

    

   رئیس مرکز پژوهش های شورای شهر سخن خود را با بیان شعری از حافظ شیرازی به پایان رساند:

   نه هر که چهره برافروخت دلبری داند                     نه هر که آینه سازد سکندری داند

   نه هر که طرف کله کج نهاد و تند نشست               کلاه داری و آیین سروری داند

   هزار نکته باریکتر ز مو این جاست                          نه هر که سر بتراشد قلندری داند

   به قد و چهره هر آن کس که شاه خوبان شد            جهان بگیرد اگر دادگستری داند

   ز شعر دلکش حافظ کسی بود آگاه                          که لطف طبع و سخن گفتن دری داند

   تعداد بازدید: 263
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
  سامانه شورایاوران
  شورای اسلامی شهر مشهد مقدس
  دانشنامه شهر مشهد
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,815,135
  تعداد بازدید امروز : 837
  تعداد بازدید دیروز : 3,884
  آخرین به روزرسانی : 16:42  1399/07/20
 • ارتباط با مدیریت
 • تلفن :31291089
  فکس :31291180
  آدرس :مشهد- میدان شهدا-ساختمان تالار شهر مشهد-طبقه دوم- مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد می باشد.