• چهارشنبه،30 مهر 1399
 • ورود
   
  •  
   منبع خبر : پایگاه اطلاع رسانی شهرداری مشهد
   تعداد بازدید: 135
   کد: 173166
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۱/۲۸
   مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد:

   عمده مشکل در شرایط بحران مناطق مسکونی غیرمجاز است

   عمده مشکل آبگرفتگی در مناطق مسکونی است که به صورت غیرمجاز ساخته شده است و همچنین عدم اعتمادی که شهروندان به مجموعه مدیریت شهری دارند.
   عمده مشکل در شرایط بحران مناطق مسکونی غیرمجاز است

    مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد گفت: عمده مشکل در شرایط بحران را مناطق مسکونی غیرمجاز است.


   به گزارش روابط عمومی مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد، امیر عزیزی امروز در نشست تخصصی تاب آوری شهری "آسیب‌شناسی مدیریت سیلاب‌های شهری" با بیان اینکه چرا و براساس چه رویکردی در طی سالیان اخیر یک نیروی متخصص آتش نشانی باید در بحث سیلاب ورود پیدا کند، اظهار داشت: در سیلاب هفته گذشته مشهد از 500 نفر نیروی آماده باش آتش‌نشانی و بیش از 100 نیرو، مشغول بحث آبگرفتگی بودند و حال تصور کنید که در این شرایط چندین حریق بزرگ هم داشته باشیم.


   وی افزود: در یکشنبه گذشته بیش از 2200 تماس با مرکز 125 گرفته شده است که 2050 تماس مزاحمت تلفنی بوده است.


   عزیزی عمده مشکل در شرایط بحران را مناطق مسکونی غیرمجاز و عدم اعتماد شهروندان به مدیریت شهری بیان کرد و گفت: عمده مشکل آبگرفتگی در مناطق مسکونی است که به صورت غیرمجاز ساخته شده است و همچنین عدم اعتمادی که شهروندان به مجموعه مدیریت شهری دارند.


   وی با بیان اینکه مدیریت بحران دغدغه آخر وزارت کشور هم نیست، خاطرنشان کرد: صحبت از این است که واقعا مسوولیت پیشگیری یا آماده سازی یا مواجه با سیلاب کدام سازمان است؟ که متاسفانه طی سالیان اخیر تمام نگاه‌ها به سمت شهرداری‌ها بوده است که آیا واقعا شهرداری‌ها باید در شرایط بحران مدیریت را بر عهده بپذیرند یا نه؟


   عزیزی افزود: همیشه در حوادثی مثل زلزله و سیل همه درخواست‌ها و سفارش‌ها با شهرداری‌ها است ولی زمانی که قانون تصویب می‌شود هیچ جایگاهی برای مدیریت بحران شهرداری دیده نشده و طی هفت سال اخیر از منظر بودجه‌های دولتی چقدر به شهرداری‌ها اختصاص یافته و چقدر به دستگاه‌های دیگر و بعد عملکرد شهرداری و دستگاه‌های دیگر را مقایسه کنید.


   وی با بیان اینکه در مدیریت بحران همیشه جسارت نیاز است، گفت: ما تلاش کردیم که با دانشگاه فردوسی کمیته ایمنی تشکیل دهیم و دانشکده مهندسی را به عنوان پایلوت ایمنی دانشگاه‌های کشور بدون هیچ چشم‌داشتی اجرا کنیم ولی متاسفانه خروجی دریافت نکردیم.


   در ادامه مدنی، معاون اداره کل مطالعات طرح‌های زیربنایی معاونت فنی و عمران شهرداری مشهد در این جلسه به ارائه گزارش عملکرد جمع‌آوری و هدایت آب‌های سطحی پرداخت و بیان کرد: بیشترین مشکل آبگرفتگی‌ها و تجمع آب در زمان بارش‌های کوتاه مدت و رگ بارها می‌باشد.


   وی افزود: در سطح شهر مشهد 151 کیلومتر مسیل وجود دارد که 122 کیلومتر از مسیل‌ها بازسازی شده است و 25 کیلومتر احداث نشده و 4 کیلومتر در اراضی دولتی و نظامی قرار دارد.


   مدنی با بیان اینکه ایمنی و نگهداری کال‌هایی که خطرساز بوده است، صورت گرفته است، خاطرنشان کرد: کل کانال‌های احداث شده روباز سطح شهر تقریبا 1000 کیلومتر و سرپوشیده 600 کیلومتر است و 100 کیلومتر کانال در دست طراحی در مناطق شهری است.


   وی ادامه داد: در این راستا 160 میلیارد تومان هم طرح داریم که باید اجرا شود که اولویت بندی شده و در طی 3 سال آینده برای مناطق شهرداری مشهد عملیاتی خواهد شد.

   مدنی با بیان اینکه با تحقق این کال‌ها و مسیل‌ها میزان آب گرفتگی در سطح شهر کاهش می‌یابد، گفت: علل آبگرفتگی‌ها کمبود شیب یا عدم ظرفیت کافی کانال‌ها، تجمع زباله و رسوب در کانال‌ها، بسته بودن دریچه‌ها و شیب عرضی نامناسب در معابر است.

   تعداد بازدید: 135
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
  سامانه شورایاوران
  شورای اسلامی شهر مشهد مقدس
  دانشنامه شهر مشهد
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,815,189
  تعداد بازدید امروز : 891
  تعداد بازدید دیروز : 3,884
  آخرین به روزرسانی : 16:42  1399/07/20
 • ارتباط با مدیریت
 • تلفن :31291089
  فکس :31291180
  آدرس :مشهد- میدان شهدا-ساختمان تالار شهر مشهد-طبقه دوم- مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد می باشد.