• چهارشنبه،30 مهر 1399
 • ورود
   
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 135
   کد: 178232
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۸/۰۲/۰۹

   مراقبت بعد از ترک از مددجویان نیازمند حمایت خیریه ها و سازمان های مردم نهاد است

   رئیس سرای سبز زندگی گفت: چنانچه خیریه ها و سازمان های مردم نهاد در امر مراقبت بعد از خروج مددجویان از این سرا وارد عمل شوند تکرار این سیکل باطل دوباره رخ نخواهد داد.
   مراقبت بعد از ترک از مددجویان نیازمند حمایت خیریه ها و سازمان های مردم نهاد است

    محبی در گفتگو با روابط عمومی مرکز پژوهش های شورای شهر با اشاره به اینکه سرای سبز زندگی با هدف ساماندهی مددجویان ایجاد شده است اظهار کرد: پنج دسته از افرادی که توسط نیروهای گشت خدمات شهری جمع آوری می شوند شامل در راه مانده ها، متکدیان، ولگردان، بلامکان ها، معلول ناتوان جسمی و ذهنی می شوند که حدود 70 درصد از این افراد ولگرد هستند به این معنا که در حال جمع آوری ضایعات، مصرف مواد مخدر بوده و یا در کال اسماعیل آباد سردرگم هستند؛ اما تنها حدود 25 الی 30 درصد از افرادی که به اینجا منتقل می شوند متکدی هستند که هدف ما نیز رسیدگی به همین افراد است.

    

   وی افزود: زمانی که مددجویان به این مکان منتقل می شوند، بخشی از آن ها به ویژه کسانی که صرفا به متادون معتاد باشند به کمیته امداد، افرادی که دارای معلولیت جسمی و ذهنی هستند به بهزیستی ارجاع داده شده و چنانچه فردی معتاد متهاجر و دارای چهره ای ناهنجار برای جامعه باشد به کمپ اعزام می شود و افرادی که به طور تخصصی تکدی گری می کنند و دارای اعتیاد سنگین نبوده در این مکان نگه داری می شوند. 

    

   محبی با اشاره به اینکه 94 درصد از مددجویان حاضر در سرای سبز زندگی دچار اعتیاد به شیشه یا کریستال هستند، بیان کرد: شکل هندسی ساختمان سرای سبز زندگی به شکل مدرسه است و دارای ساختار متناسب با کاربری خود نیست به همین علت نگه داری از مددجویان در این مکان دشوار است بنابراین طبق هماهنگی هایی که قبلا انجام شده است، درخواست داده شد تا ساختار هندسی مکان به ساختاری متناسب و مشابه با مراکز ترک اعتیاد به شکل سوله تبدیل شود که این اقدام در ارائه چهره مثبت از شهرداری بسیار موثر خواهد بود.

    

   وی افزود: در گذشته اجازه اعزام مددجویان به کمپ به طور مستقیم توسط این مرکز وجود نداشت و این اقدام صرفا از طریق ستاد مبارزه با مواد مخدر امکان پذیر بود اما بعد از ابلاغ مصوبه، این اجازه به خانه سبز داده شد تا با امضای خود و از طریق نیروی انتظامی متعلق به مرکز، مددجویان را به کمپ اعزام کنند و در حال حاضر ما هرسال توانایی اعزام حدود دو هزار و 100 نفر الی دو هزار و 200 نفر به کمپ های ترک اعتیاد را داریم اما بسیاری اوقات کمپ ها به دلیلی نداشتن فضای کافی از پذیرش مددجویان سرای سبز زندگی خودداری می کنند.

    

   محبی خاطرنشان کرد: از زمان درخواست برای تعلق متادون به سرا تا زمان اجرایی شدن آن حدود یک سال طول کشید تا بالاخره از 12 ماه پیش موفق به خرید متادون  با هزینه 40 هزار تومان برای هر نفر از دانشگاه علوم پزشکی و توزیع آنها توسط پرستاران شدیم؛ از زمانی که این اقدام آغاز شد مددجویان به غیر از افرادی که علاقه به مصرف مواد مخدر صنعتی دارند، اغلب از ماندن در این فضا راضی بوده و کمتر مایل به خروج از از این مرکز هستند.

    

    وی با اشاره به اینکه در این مکان کارگاه کارآفرینی همچون کارگاه های تابلوفرش، خیاطی، گلخانه و رخت شور خانه وجود دارد که توسط کار آفرینان اداره می شود، عنوان کرد: چنانچه مددجویان در این مکان مهارتی آموخته، مدرک فنی و حرفه ای کسب کنند و بعد از خارج شدن از اینجا دوباره بازداشت شوند، مجرم تلقی شده و به زندان منتقل می شوند.

    

   محبی تاکید کرد: مددجویان که به اعتیاد دچار شده اند، ابتدا در این مکان ترک داده شده و سپس از اینجا خارج می شوند. اما مهمترین عامل موثر در عدم بازگشت دوباره آن ها به اعتیاد و تکدی گری این است که خیریه ها و سازمان های مردم نهاد در امر مراقبت بعد از خروج مددجویان از این سرا وارد عمل شده تا  این سیکل باطل دوباره رخ ندهد.

    

   وی با اشاره به اینکه درباره آیین نامه کاری سازمان های مردم نهاد در سال گذشته 20 جلسه با معاون استاندار، مدیر کل امور اجتماعی استانداری و فرمانداری مشهد برگزار کردیم، افزود:  درخواست ما در این جلسات تحویل مددجویان خروجی به سازمان های مردم نهاد بود با این هدف که به آن ها حرفه آموزش داده و به بازپروری آن ها بپردازند اما این پیشنهاد با مخالفت سمن ها مواجه شد زیرا آن ها برای گسترش تبلیغات خود و دریافت منافع بیشتر، مایل به جذب مددجویان ورودی این سرا هستند.

    

   محبی ادامه داد: با این وجود ما متعهد می شویم که اگر سازمان مردم نهادی خروجی های سرا را تحویل گرفته و به بازپروری آن ها بپردازد، برای آن سازمان تبلیغات کرده و اعلام خواهیم کرد که با این مرکز در حال همکاری هستند.

    

   وی با اشاره به اینکه بهترین راه حل برای کمک به شرایط مددجویان، فعال کردن خیرین و استفاده از ظرفیت های آنان است، مطرح کرد: خیریه ای با حضور رئیس کمیسیون فرهنگی شورا، معاون اجتماعی و مشارکت های سازمان اجتماعی، فرهنگی شهرداری مشهد، فرماندار، مدیر کل امور اجتماعی استانداری، مسئولین دانشگاه علوم پزشکی مشهد، مسئولین بهزیستی، مسئولین سرای سبز زندگی و سه نفر از خیرین سرشناس شهرکه با پیشنهاد شهرداری و حکم فرماندار عضو شده اند، تشکیل شده و در پایان اردیبهشت ماه به نتیجه خواهد رسید.

    

   محبی تاکید کرد: مددجویان بعد از مهارت آموزی در اینجا نیاز به سرمایه و مکان دارند تا از مهارت خود درآمدزایی کنندکه خیرین در این زمینه می توانند بسیار موثر باشند.

   مهدیس رهنما

    

   تعداد بازدید: 135
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
  سامانه شورایاوران
  شورای اسلامی شهر مشهد مقدس
  دانشنامه شهر مشهد
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,815,182
  تعداد بازدید امروز : 884
  تعداد بازدید دیروز : 3,884
  آخرین به روزرسانی : 16:42  1399/07/20
 • ارتباط با مدیریت
 • تلفن :31291089
  فکس :31291180
  آدرس :مشهد- میدان شهدا-ساختمان تالار شهر مشهد-طبقه دوم- مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد می باشد.