•  
   منبع خبر : ویژه نامه شهردوستدار کودک روزنامه شهرآرا
   تعداد بازدید: 88
   کد: 161319
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۷/۱۶
   یادداشت رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد به مناسبت روز جهانی کودک

   آینده سازان اجتماع باید در برنامه ریزی های شهری دخیل باشند

   شهر دوستدار کودک بیش از هر چیز نیازمند شهروندان دوستدار کودک در سطح عموم جامعه و مدیران و تصمیم گیران جامعه در سطح خرد است.
   یادداشت رئیس مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد به مناسبت روز جهانی کودک

    

   برنامه‌ریزی شهری هنگامی به معنای واقعی به اهداف شهر مطلوب نایل می‌شود که خواسته‌ها و نیازهای تمام شهروندان با توجه به اقتضای سنی مورد توجه قرار گیرد. در این راستا کودکان به عنوان یکی از اقشار آسیب‌پذیر جامعه و آینده سازان اجتماع شهری و مدنی باید در برنامه‌ریزی‌های شهری هرچه بیشتر دخیل باشند. چراکه شهری که به کودکان خود توجه نکند نسل گذشته، موجود و آینده ی خود را مورد غفلت قرار داده است.

   علی رغم وجود قوانین مصوب و گسترده حقوق کودک و تعمیم مصوبات اعلامیه جهانی حقوق کودک و کنوانسیونهای آن در کشور و اقدام سازمان‌های حمایت از حقوق کودک، از گذشته دور تا به امروز رعایت این حقوق برای کودکان با ضعف روبرو بوده است. رواج مسائلی مانند کمبود خدمات رفاهی شهری در طول سالهای اخیر در سطح کلانشهرها روبه افزایش نهاده است. این مسائل نشان از ضعف در برنامه‌ریزی مدیریت شهری برای حفظ حقوق کودکان و تربیت سالم آنان در یک محیط عمومی دارد، که متاسفانه در پاره ای از موارد نیز به محیط خصوصی پرورش آنها نیز سرایت کرده است. حال آن که مدیریت حفظ حقوق کودک و تشویق وی به تمرین در زیستن توام با اعتماد در یک زندگی سالم جمعی، باید در راس مسائل توسعه ای هر کشور و هر شهر قرار داشته باشد.

   با اطمینان بخشیدن به جامعه و چشم انداز آینده آن، باید نیازهای تربیتی و اجتماعی و زندگی شهری کودکان را رفع کرد که این مهم نیازمند هماهنگی و همکاری دستگاه‌های ذیربط است به طوری که پس از اتمام طرح های مطالعاتی با همکاری مسئولانه‌ی دستگاه ها اجرای آن تضمین شود. با توجه به آسیب شناسی طرح تفصیلی کلانشهر مشهد از منظر شاخص های شهرهای دوستدار کودک که تنها به سرانه‌ی کاربری ها و فاصله استاندارد و دسترسی به خدمات توجه شده است، باید شاخص‌‌های بومی شده شهرهای دوستدار کودک به مشاوران حوزه‌ی برنامه‌ریزی ابلاغ شود تا معیارهای شهرهای دوستدار کودک در تمام فضاها (نه فقط فضاهای خصوصی و یا عمومی) لحاظ و پیاده‌سازی شوند. این در حالی است که طبق بررسی‌های انجام شده از وضع موجود شهر مشهد بر اساس استانداردهای یونیسف، بین وضع موجود و مطلوب (لزوم رعایت استانداردها) شکاف جدی وجود دارد و استانداردها نه تنها بایستی به صورت بومی شده در طرح تفصیلی ملاک عمل قرار گیرند بلکه نیازمند همکاری بین نهادهای اثرگذار در رشد و پرورش کودک در جهت ورود به شاخص های شهرهای دوستدار کودک است.

   از سوی دیگر این مهم را باید در نظر گرفت که شهر دوستدار کودک بیش از هر چیز نیازمند شهروندان دوستدار کودک در سطح عموم جامعه و مدیران و تصمیم گیران جامعه در سطح خرد است. چنانچه اگرما شهروند دوستدار کودک نداشته باشیم، هرچه قدر که مدیران شهرها از لحاظ کالبدی، قانونی و اجرایی در دیدگاهشان به این موضوع توجه کنند، اثر لازم را نخواهیم دید. بنابراین باید شهرسازان، اقتصاد دانان و هرکس در حوزه کاری خود دوستدار کودک باشد و به موضوع کودک و مباحثی که برای کودکان اهمیت دارد، توجه لازم داشته باشد.

    

    

   تقی ابراهیمی سالاری؛ رئیس مرکز پژوهش های شورای شهر مشهد 

   تعداد بازدید: 88
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   0 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • سایت های مرتبط
  سامانه شورایاوران
  شورای اسلامی شهر مشهد مقدس
  دانشنامه شهر مشهد
  معاونت برنامه ریزی و توسعه
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 1,419,194
  تعداد بازدید امروز : 672
  تعداد بازدید دیروز : 1,076
  آخرین به روزرسانی : 10:09  1398/07/10
 • ارتباط با مدیریت
 • تلفن :31291089
  فکس :31291180
  آدرس :مشهد- میدان شهدا-ساختمان تالار شهر مشهد-طبقه دوم- مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به مرکز پژوهش های شورای اسلامی شهر مشهد می باشد.